Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum miasta, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące róźnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, "fabryki dolarów", portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie.
Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.
Otwarcie Muzeum Nikifora zostało uznane za najciekawsze wydarzenie muzealne roku 1995. Zgromadzono tu obrazy i pamiątki po Nikiforze, malarzu samouku urodzonym około 1895, którego twórczość "odkryta" w latach 30., określona mianem sztuki naiwnej, zdobyła rozgłos również poza granicami Polski. Nikifor, stale mieszkający w Krynicy i od 1962 nazwany Krynickim, pozostawił po sobie ponad 2000 akwarelek. Na papierze, tekturze, pudełkach itp. najczęściej malował bardzo kolorowe pejzaże miejskie, budynki, kościoły, rzadziej sceny religijne i portrety, a obrazki swoje sygnował podpisami, które są bezsensownymi zestawami liter.
W Muzeum zgromadzono 77 prac Nikifora, w większości z okresu międzywojennego, uznanego za najlepszy w jego twórczości. Pokazany jest też jego skromny warsztat malarski, słynna skrzynia, w której przechowywał cały swój dobytek, pieczątki, które sam robił, zdjęcia artysty z ostatnich 10 lat życia (jedyne, jakie miał) zrobione przez jego prawnego opiekuna, plastyka Mariana Wosińskiego. Na ekspozycji znalazły się również poświęcone Nikiforowi książki i artykuły autorów polskich i zagranicznych, plakaty, katalogi wystaw i zaproszenia na nie.
Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.
Otwarte: wtorek - sobota 10:00-13:00, 14:00-17:00
niedziela 10:00-15:00
Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica
tel:18 471 53 03
Muzeum Zabawek
Od 15 lipca 2010 r. działa nowa placówka muzealna w Krynicy-Zdroju. W kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych otwarto bowiem Muzeum Zabawek "Bajka".
Krynicka ekspozycja jest filią podobnego muzeum w Kudowie-Zdroju (powstałego w 2002 r.). To czwarta placówka tego typu w naszym kraju, a właścicielką i pomysłodawczynią muzeum jest pani Maria Ozierańska.
Najstarsze z prezentowanych w Krynicy zabawek pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Elblągu. Pozostała część kolekcji powstała w XIX w. i początkach XX.
W zbiorach Muzeum Zabawek „Bajka" są wszelkie formy zabawkarstwa: piękna kolekcja zabawek historycznych, zabawki regionalne i wiele innych, niegdyś przez swych właścicieli kochanych „najważniejszych na świecie", a dziś stojących dumnie w gablotach w całej okazałości, w pełnym blasku.
Muzeum czynne jest codziennie oprócz 1 dnia Wielkanocy, 1 XI i 25 XII
codziennie od 10.00 do 17.00
wakacje od 9.00 do 18.00
Muzeum Zabawek "Bajka" Kudowa Zdrój
Filia w Krynicy Zdrój
ul. Piłsudskiego 2 - Nowe Łazienki Mineralne
33-380 Krynica Zdrój
tel.: 693 634 114, 783 783 139
e-mail: krynica@muzeum-zabawek.pl
www.muzeum-zabawek.pl
Muzeum Turystyki Górskiej
Jest to jedno z kilku działających w polskich górach prezentujących historię ich poznawania oraz przybliżających tradycje uprawiania turystyki górskiej w Polsce oraz na ziemiach, które niegdyś do Polski należały.
Muzeum na Jaworzynie krynickiej otwarto w 1970 roku. Jego ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej.
Najcenniejszym eksponatem wystawy jest księga pamiątkowa pochodząca jeszcze z czasów przedwojennych. Schronisko uległo spaleniu jednak księgę udało się uratować i zachować do dnia dzisiejszego. Można w niej oglądać wpisy pionierów zorganizowanej turystyki górskiej w Beskidzie Sądeckim. W muzeum znajdują się także gabloty poświęcone najwybitniejszym działaczom turystycznym. W ten sposób uhonorowano m.in. Kazimierza Sosnowskiego, który był jednym z pomysłodawców Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Walerego Goetel jako współtwórcy przygranicznych parków narodowych. Jedną z sal poświęcono historii turystyki w Beskidzie Sądeckim, gdzie prezentowany jest dorobek lokalnych działaczy turystycznych oraz geneza wytyczania szlaków i budowy schronisk w tym terenie. Oddzielna część wystawy dotyczy dziejów walk partyzanckich na tych terenach (Pasmo Jaworzyny Krynickiej). Stanowiły one bardzo ważny epizod działań wojennych w regionie.
Warto, choć na chwilę, zatrzymać się w swej wędrówce po szlakach Beskidu Sądeckiego, by w Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie poznać bogatą historię tutejszych gór i ludzi z nimi związanych...
Muzeum Turystyki Górskiej przy schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Kontakt
tel. 18 471 54 09
Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie "Łuczakówka"
W Krynicy Zdroju, przy ulicy Halnej 37 znajduje się Prywatne Muzeum Przyrodniczo Łowieckie "Łuczakówka" założone, zorganizowane i prowadzone przez Pana Józefa Łuczka - miłośnika przyrody i łowiectwa. W muzeum znajduje się kilkaset spreparowanych zwierząt, wiele z nich to gatunki prawnie chronione. Zbiory były gromadzone przez ponad 30 lat polowania, zbierania i pozyskiwania w formie prezentów. Wszystkie egzemplarze zostały spreparowane przez Pana Łuczaka do celów edukacyjnych. Są one pieczołowicie przechowywane w szklanych gablotach.
Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00. Najlepiej jednak przed planowaną wizytą osobiście się skontaktować z Panem Józefem (507 497 694 lub 18 447-51-24), wówczas właściciel postara się osobiście oprowadzić i opowiedzieć i swoich zbiorach.
W pierwszej sali - zwanej przez właściciela "Salą ptasią" znajduje się ponad 300 spreparowanych ptaków, głównie śpiewających, ozdobnych i łownych. Około 80% z nich to ptaki chronione. Ogromne wrażenie robi także Paw indyjski, umieszczony w swej pełnej krasie na suficie sali.
W drugiej sali zwanej "Salą zwierzyny grubej i drapieżników" znajdują się zbiory wieńców jelenich (około 80 szt.) i parostków sarnich (około 250 szt), łopaty Łosia, poroża Danieli i Muflona. W szklanych gablotach znajdują się natomiast spreparowane ssaki, drapieżniki i inna zwierzyna gruba. Na szczególną uwagę zasługują spreparowane w całości Wilki, Żbik, Wydra, Bóbr, Szopy Pracze, Rosomak, Ryś. Ogromne wrażenie robią egzemplarze zwierząt tworzące inscenizacje - m.in. lisy atakujące osłabionego dzika ze złamanym biegiem czy dwa gryzące się warchlaki.
Nie zawiedzie się ten, kto jest miłośnikiem polowań Safari. Można zobaczyć pięknie spreparowane medaliony zwierząt pozyskanych przez Pana Józefa w Namibii w farmach na pustyni Kalahari. Kudu Oryksa - zwanego antylopą końską, Sprinboka czyli antylopę skoczka, Hartebeesta (Bawolca) czyli antylopę krowią, Żyrafę oraz Strusia. Medialony Antylopy Gnu i Guźca zostały natomiast podarowane muzeum przez zaprzyjaźnionego kolegę z którym razem przebywali na Safari. Oprócz trofeów zwierzyny, przywiezione z Afryki zostały także kolekcje motyli, patyczaków, okazy trzech gatunków akacji afrykańskiej, próbki skał z pustyni oraz sól wypiętrzoną z wnętrza ziemi w rejonach pustynnych.
Poza kolekcją zwierząt właściciel posiada ogromną kolekcję replik broni palnej, myśliwskiej i wojskowej, wzorce amunicji myśliwskiej szwedzkiej firmy "Norma". Na zakończenie zwiedzania właściciel pokazuje swój unikalny własnoręcznie wykonany karabin, którego kolba w całości pokryta jest masą poroży jeleniowatych i parostków sarnich - robi ogromne wrażenie.
Sprawdź: Krynica Zdrój co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje