Jaki plecak w góry wybrać?
Kompletowanie górskiego ekwipunku warto rozpocząć od wyboru plecaka turystycznego. Najważniejsza jest kwestia jego pojemności, którą należy dopasować do długości planowanych wycieczek. Na jednodniowe wypady wystarczający będzie plecak 20-35 litrów. Przy kilkudniowych sprawdzi się plecak 40-50 l. W przypadku wielodniowych trekkingów polecane są bardzo pojemne plecaki 55-80 l. By wędrówka szlakiem była czystą przyjemnością, a nie walką z bólem kręgosłupa, wybierając plecak, zwróćmy szczególną uwagę na jego system nośny, który odpowiada za równomierną dystrybucję ciężaru w obrębie pleców i bioder oraz prawidłową wentylację. Szeroki pas biodrowy i piersiowy, dopasowane do sylwetki szelki oraz wygodny stelaż - wszystkie te elementy plecaka powinny być dobrze wyprofilowane i regulowane. Istotny jest również materiał plecaka - by uchronić się przed zmiennymi warunkami pogodowymi w górach, warto zdecydować się na model wykonany z odpornej na przemoczenie tkaniny. Nie bez znaczenia są też dodatkowe rozwiązania zastosowane w plecaku - warte uwagi modele wyposażone są w troczki do mocowania kijków trekkingowych, wyjście na bukłak z wodą, praktyczne kieszenie w pasie biodrowym oraz pokrowiec przeciwdeszczowy.
Ubrania na szlak - co zabrać w góry?
Obok plecaka, najważniejszym elementem ekwipunku każdego górołaza jest odzież. Zmieniająca się niczym w kalejdoskopie pogoda potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego wędrowca. W górach obowiązuje nas zasada ubioru na cebulkę, czyli zakładanie na siebie kilku warstw odzieży - tym sposobem będziemy gotowi na każde warunki atmosferyczne. Co zabrać w góry? Bez względu na porę roku, podstawą stroju wędrowca jest bielizna termoaktywna. Oddychająca koszulka - latem z krótkim, a zimą z długim rękawem - uchroni nas zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Kolejną warstwę docieplającą stanowi bluza lub polar. W przypadku wietrznej pogody świetnie sprawdzi się też softshell z kapturem. Kolejna jest puchówka - kompaktowa kurtka zagwarantuje nam ciepło na szczycie i podczas postojów. W plecaku na górską wycieczkę obowiązkowo znaleźć musi się również kurtka z przeciwdeszczową membraną. Na dół zakładamy z kolei odporne na przemoczenie spodnie. Latem możemy wybrać model z odpinanymi nogawkami. Strój na zimowe wędrówki dopełnią czapka, komin i rękawiczki.
Górskie obuwie - co spakować w góry?
Planując górskie wycieczki, pamiętajmy o zakupie odpowiedniego obuwia. Jakie buty będą odpowiednie? Klasyczny wybór to wodoodporne buty trekkingowe z wyższą, osłaniającą kostkę cholewką i agresywnym bieżnikiem gwarantującym dobrą przyczepność do podłoża. Buty te są polecane zwłaszcza na wędrówki w wyższych partiach gór, jak też osobom z mniejszym doświadczeniem górskim. Niskie buty trekkingowe zapewniające większą swobodę ruchów, to dobry wybór dla wprawionych wędrowców i osób poruszających się po niższych partiach gór. Co zabrać w góry oprócz tego? Zimą warto zaopatrzyć się również w stuptuty, czyli materiałowe ochraniacze zapobiegające przedostawaniu się śniegu do wnętrza obuwia.
Lista rzeczy na wyjazd w góry - co wziąć w góry?
To, co zabrać ze sobą w góry do plecaka, zależy od naszych osobistych preferencji. Są jednak akcesoria, których nie może zabraknąć w bagażu miłośnika wędrówek. Lista rzeczy na wyjazd w góry obejmuje przede wszystkim telefon ze wpisanymi numerami alarmowymi i służący do jego zasilenia naładowany powerbank. Oprócz mapy w telefonie, przyda się również mapa papierowa. Nie zapominajmy o zapasie wody i prowiancie na drogę - owoce, orzechy, batony energetyczne czy gorzka czekolada to proste przekąski, które dostarczą nam sił do pokonywania kolejnych kilometrów szlaku. Ciekawym rozwiązaniem jest też termos na jedzenie, który pozwoli nam posilić się ciepłym posiłkiem na trasie. Pamiętajmy również o apteczce pierwszej pomocy, w której muszą znaleźć się plastry, kompresy, bandaże, płyn do dezynfekcji, lek przeciwbólowy, lek na dolegliwości żołądkowe, środek na stłuczenia oraz koc ratunkowy. Dla swojej wygody w góry możemy zabrać też kijki rekkingowe, dzięki którym odciążymy kręgosłup i stawy dolnych kończyn oraz zmniejszymy
yzyko upadku na niepewnym podłożu. Późną jesienią i zimą przydatne mogą okazać się również raczki służące do pokonywania śliskich, oblodzonych fragmentów szlaku. Górski ekwipunek to nieodłączny atrybut miłośników wędrówek. Planując wyjazd w góry, pamiętajmy nie tylko o tym, co zabrać w góry, ale również o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu. W Krynicy Zdrój, w sercu malowniczego Beskidu Sądeckiego czeka Hotel Czarny Potok, w którym strudzonym wędrowcom zapewniamy komfortowe noclegi, pyszne jedzenie i relaks w SPA.
Sprawdź również: Bezpieczeństwo w górach - jakie są zasady planowania wędrówek?