Chodzenie po górach w ciąży - dlaczego warto?
Przyszłe mamy, które dotychczas spędzały aktywnie czas na górskich szlakach, nie muszą zaszywać się na dolinach. W przypadku prawidłowego przebiegu ciąży nic nie stoi na przeszkodzie do zaplanowania wycieczki w góry. Wyjazd w ciąży to znakomity sposób na dotlenienie organizmu, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz zachowanie dobrego samopoczucia.
Góry w ciąży - czy to na pewno dobry pomysł?
Każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze warto dopytać lekarza prowadzącego, czy możemy zaplanować wyjazd w góry w ciąży. Przeciwwskazaniami do chodzenia po górach w ciąży są m.in. anemia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc lub serca, zahamowanie wewnątrzmacicznego rozwoju płodu oraz ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Kobiety w zagrożonej ciąży powinny bezwzględnie powstrzymać się od górskich wycieczek.
Wyjazd w góry w ciąży - kiedy najlepszy czas?
Pod uwagę należy wziąć nie tylko ewentualne przeciwwskazania do wycieczki, ale i czas, w którym miałaby się ona odbyć. Odradzany jest wyjazd w góry w 1 trymestrze ciąży, w trakcie którego wiele kobiet cierpi z powodu mdłości, odczuwa senność lub większe zmęczenie. Do 12. tygodnia ciąży wykształcają się najważniejsze narządy dziecka - dla bezpieczeństwa nie należy zakłócać tego procesu. Po tym czasie zagrożenie związane z poronieniem znacznie spada - drugi trymestr i początek trzeciego to zatem dobry czas na zaplanowanie urlopu w górskiej miejscowości. Z każdym kolejnym miesiącem ciąży powiększający się brzuszek może sprawiać przyszłej mamie coraz większe trudności na górskim szlaku. Po 34. tygodniu podróże są zbyt dużym obciążeniem dla przyszłej mamy - istnieje również większe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.
Góry a ciąża - jakie trasy będą odpowiednie dla przyszłych mam?
Polskie góry to znakomity wybór dla przyszłych mam - przede wszystkim ze względu na ich wysokość, która wynosi do 2500 m n.p.m. (jest to wysokość, której lepiej nie przekraczać w okresie ciąży). Nie znaczy to jednak, że oczekujące dziecka panie powinny porywać się na najwyższe z dostępnych szczytów. Dobrym wyborem dla fanek chodzenia po górach, które spodziewają się dziecka, będzie Beskid Sądecki. Czekające w nim niezbyt wymagające szlaki to wprost idealny pomysł na wyjazd w góry w ciąży. Odpowiednie dla kobiet w ciąży będą takie trasy, jak ta prowadząca dookoła Krynicy Górskiej, z centrum przez Przełęcz Krzyżową na Jaworzynę Krynicką i ścieżka w koronach drzew na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.
Jak przygotować się do wyjazdu w góry w ciąży?
Wyjazd w góry w ciąży wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas górskich wędrówek niezbędne nam będą przede wszystkim dobre buty. Koniecznie trekkingowe, wyposażone w chroniącą kostkę cholewkę i żłobioną podeszwę. Pamiętajmy również o skompletowaniu odpowiedniej garderoby - aby uchronić się przed potencjalnie groźnym przegrzaniem lub wychłodzeniem warto zaopatrzyć się w odzież termiczną. Do plecaka (noszonego przez towarzysza podróży) powinniśmy spakować leki - na wszelki wypadek warto mieć przy sobie środki rozkurczowe, tabletki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe i opaskę uciskową. Przed wyjazdem w góry w ciąży warto również sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy ośrodek zdrowia.
Niezapomniany pobyt w górach w ciąży - zapraszamy do Czarnego Potoku
Miłośniczki chodzenia po górach powinny pamiętać również o zarezerwowaniu noclegu, w którym znajdą wytchnienie przed wyjściem na szlak i zregenerują siły po wycieczce. W Hotelu Czarny Potok oferujemy wygodne noclegi w hotelowych pokojach oraz urozmaicone śniadania i obiadokolacje.
Przy okazji wyjazdu w góry warto przetestować też ofertę SPA w ciąży, przygotowaną przez Czarny Potok z myślą o przyszłych mamach. Wśród polecanych im zabiegów znaleźć można przede wszystkim masaże relaksacyjne, które znakomicie usprawniają krążenie krwi i limfy oraz masaże na opuchnięte stopy. Paniom w ciąży rekomendujemy również witaminowe zabiegi na twarz i ujędrniające zabiegi zapobiegające rozstępom. Zachęcamy również do przetestowania hotelowego basenu. Pływanie w ciąży znakomicie wzmacnia mięśnie miednicy, zmniejsza bóle kręgosłupa i zapobiega powstawaniu żylaków.
Jeśli Twoja ciąża nie jest zagrożona, a lekarz nie widzi przeciwwskazań - przygotuj się do wycieczki w góry. Przed Tobą dłuższa przerwa od wędrowania szlakami, dlatego warto wykorzystać ostatni moment na aktywny wypoczynek. Do zobaczenia w Czarnym Potoku - hotelu przyjaznym przyszłym mamom!