Dlaczego Małopolska? Powody do odkrywania południa Polski
Małopolska jest historycznym sercem Polski. Województwo małopolskie zajmuje powierzchnię 15 183 km² (5% powierzchni kraju). Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów oferuje odwiedzającym niezliczone atrakcje. Bogate dzieje regionu sprawiają, że dziś przemierzając województwo podziwiać możemy niezliczone zabytki oraz oglądać jedne z najcenniejszych zbiorów muzealnych w kraju. Małopolska to również wspaniała natura - na terenie województwa utworzono aż 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych i 84 rezerwaty przyrody. W regionie znajduje się wyjątkowa „polska Sahara” - Pustynia Błędowska oraz Jura Krakowsko-Częstochowska, znana z wapiennych skałek i jaskiń otwartych dla zwiedzających. Miejsca do zwiedzenia w Małopolsce to też unikatowe na skalę kraju uzdrowiska, w tym Krynica Zdrój, Szczawnica czy Muszyna, w których można czerpać z dobroczynnych właściwości wód mineralnych. Małopolska zajmuje również I miejsce w Polsce pod względem liczby zarejestrowanych produktów regionalnych (aż 15). Oscypek, bryndza, obwarzanek, Pstrąg Ojcowski i ryby z Doliny Karpia, jabłka łąckie, beskidzkie miody - to zaledwie kilka kulinarnych wizytówek regionu, w których warto rozsmakować się podczas wizyty.
Małopolska – gdzie warto pojechać? Największe atrakcje regionu
Małopolska przypadnie do gustu zarówno fanom aktywnego spędzania czasu, jak i gotowym do zanurzenia się w bogatej historii regionu. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia w Małopolsce jest oczywiście Kraków, stolica województwa. Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Smok Wawelski, Kościół Mariacki i Planty to zaledwie kilka z niezliczonych atrakcji miasta. Przy okazji wizyty w Grodzie Kraka warto zaplanować również zwiedzanie zachwycającej Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie 135 metrów pod ziemią czeka trasa turystyczna poprowadzona solnymi korytarzami. Fani górskich krajobrazów mogą zaplanować wypoczynek w Zakopanem, które będzie doskonałą bazą wypadową na szlaki wiodące przez tatrzańskie doliny i górujące nad okolicą szczyty. Niezapomnianym doświadczeniem dla całych rodzin będzie również spływ Dunajcem. Do listy, gdzie jechać w Małopolsce, dopiszcie również Ojcowski Park Narodowy, słynący z charakterystycznych formacji skalnych i osadzonych w ich ścianach jaskini.
Poza utartym szlakiem – zaskakująca Małopolska. Gdzie można jechać?
Województwo małopolskie to nie tylko flagowe atrakcje regionu, ale również te mniej znane, znajdujące się nieco poza utartym turystycznym szlakiem. Jednym z piękniejszych miejsc do zwiedzenia w Małopolsce jest malowana wieś Zalipie, której wizytówką są kwiatowe malowidła zdobiące fasady i wnętrza tradycyjnych drewnianych chat. Gdzie jechać w Małopolsce, jeśli interesują nas historyczne budowle? Obowiązkowym punktem pobytu w regionie powinien być dla nas majestatyczny Szlak Orlich Gniazd, na który składa się 12 zamków (lub ich pozostałości) - wśród nich znajdziemy mniej oczywiste warownie. Mniej znana Małopolska to też tajemnicze Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach i Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem. Tatry, Pieniny, Gorce - aktywny wypoczynek w górach to jeden z największych atutów, które oferuje Małopolska. Gdzie jechać, aby uniknąć tłumów? Na spokojny wypoczynek w otoczeniu natury poleca się Beskid Sądecki.
Planującym pobyt Beskidzie Sądeckim polecamy nocleg w Hotelu Czarny Potok w uzdrowiskowej Krynicy Zdrój - zapewniamy komfortowe zakwaterowanie i smaczne wyżywienie. Hotel na wakacje z dziećmi oferuje również atrakcje dla najmłodszych gości - zewnętrzny plac zabaw i wewnętrzną salę zabaw oraz bogaty program animacji. Do dyspozycji gości oddajemy też kręgielnię, gaming room z VR i salę gier z automatami. Zwieńczeniem aktywnego dnia będzie też wizyta na hotelowym basenie z brodzikiem. Zachęcamy do wypożyczenia rowerów - w pobliżu czekają liczne trasy rowerowe.
Kiedy najlepiej zaplanować odkrywanie Małopolski?
Czas spędzony w Małopolsce będzie niezapomniany o każdej porze roku! Największą popularnością region cieszy się oczywiście w sezonie wakacyjnym - czas od końca czerwca do września to szczyt sezonu turystycznego, a pogoda sprzyja odkrywaniu nowych miejsc w rodzinnym gronie.
Więcej możecie dowiedzieć się:
W ferie do Małopolski ściągają przede wszystkim fani zimowych sportów - jazdy na nartach i snowboardzie. Ze względu na bogactwo regionu doskonale sprawdzi się on również, jako cel krótkich i długich weekendów, takich jak majówka.