Kolory tras w górach - obalamy często powielany mit
Przekonanie, że kolory tras w górach są powiązane ze stopniem ich trudności to jeden z najczęściej powielanych mitów związanych z górami. Zgodnie z tym błędnym przeświadczeniem, czerwony kolor szlaku górskiego wskazuje na trasę trudną, a czarny - na bardzo trudną, zarezerwowaną dla najbardziej doświadczonych piechurów. Z kolei niebieski, żółty, a zwłaszcza zielony kolor szlaku górskiego to oznaczenia stosowane przy szlakach dla dzieci, osób starszych i mniej wprawionych piechurów.
Szlaki górskie - kolory i ich prawdziwe znaczenie
Przed wyruszeniem na szlak powinniśmy zapoznać się z prawdziwym znaczeniem kolorów tras w górach.
Rodzaje szlaków górskich w Polsce:
-
czerwony - szlak górski oznaczony kolorem czerwonym to główny szlak w danym paśmie. Czerwony kolor szlaku górskiego zarezerwowany jest dla tras atrakcyjnych widokowo, a z tego powodu często wybieranych przez turystów. Na czerwonym szlaku z pewnością spotkamy najwięcej turystów.
-
niebieski - jednym z kolorów szlaków górskich jest niebieski, służący do oznaczania drugiego pod względem ważności szlaku w danym regionie. Często niebieski kolor stosowany jest do dłuższych tras.
-
zielony - ten kolor szlaku w górach symbolizuje trasy szczególnie widokowe bądź prowadzące do charakterystycznych punktów.
-
żółty - szlaki górskie oznaczone kolorem żółtym przeznaczone są dla krótkich szlaków łącznikowych.
-
czarny - czarny kolor trasy w górach wbrew pozorom nie oznacza jej trudności. Czarne szlaki to szlaki łączące ze sobą różne trasy lub takie o najkrótszym czasie dojścia do danego punktu.
Szlaki w górach - kolory i dokładny wygląd znaków
Znak szlaku górskiego składa się z trzech poziomych pasów, spośród których dwa zewnętrzne pasy mają kolor biały, a pasek środkowy - kolor odpowiedni dla danego szlaku (a zatem czerwony, niebieski, zielony, żółty lub czarny). Oznaczeniem początku i końca szlaku jest białe kółko, w środku którego znajduje się koło w kolorze szlaku. Utrzymane w różnych kolorach znaki szlaków górskich umieszcza się na drzewach lub skałach, nie rzadziej niż co 200 m. Takie ich zagęszczenie ma zapobiec gubieniu trasy przez piechurów. Oprócz kolorów szlaków górskich na trasie spotkamy również specjalne tabliczki z czasem pozostałym do dotarcia do celu.
Rodzaje szlaków górskich - jak sprawdzić ich trudność?
Przyglądając się bliżej mapom pasm górskich należy zwrócić uwagę na gęstość poziomic - im są one bliżej siebie umieszczone, tym w bardziej stromym terenie poprowadzony jest dany szlak. Na mapach znajdziemy również oznaczenia czasu przejścia. Trudniejsze trasy są bardziej czasochłonne. Czas ich pokonania może dodatkowo wydłużyć się w okresie zimowym, gdy na szlaku zalega śnieg lub występują oblodzenia.
Kolory szlaków w Krynicy Górskiej - dokąd prowadzą polecane trasy?
W okolicy Krynicy Górskiej czeka wiele interesujących szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności i czasie przejścia. W regionie poprowadzone zostały oznaczone różnymi kolorami szlaki w górach.
Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji wycieczek wraz z kolorami szlaków górskich.
-
Krynica Górska - Jaworzyna Krynicka - Runek
Kolor szlaku górskiego - czerwony, długość w km: 9,9, czas przejścia: tam 4 godz., powrót 3 1/2 godz.
-
Krynica - Huzary - Mochnaczka - Izby
Kolor szlaku górskiego - czerwony, długość w km: 13,1, czas przejścia: tam 3 1/2 godz. powrót 3 1/2 godz.
-
Krynica Górska - Góra Parkowa - Szalone - Powroźnik
Kolor szlaku górskiego - niebieski, długość w km: 9,5, czas przejścia: tam 3 1/2 godz., powrót 3 1/2 godz.
-
Krynica Górska - Przysłop - Runek
Kolor szlaku górskiego - niebieski, długość w km: 9,9, czas przejścia: tam 3 1/2 godz., powrót 2 1/2 godz.
-
Krynica Górska - Czarny Potok - Jaworzyna
Kolor szlaku górskiego - zielony, długość w km: 6,1, czas przejścia: tam 3 godz., powrót 2 1/2 godz.
-
Krynica Górska - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzynka - Kopciowa
Kolor szlaku górskiego - żółty, długość w km: 8,3, czas przejścia: tam 2 1/2 godz., powrót 2 1/2 godz.
-
Krynica Górska - Huzary - Tylicz
Kolor szlaku górskiego - czarny, długość w km: 4,5, czas przejścia: tam 2 1/4 godz., powrót 2 1/2 godz.
Szukacie inspiracji na jesienne wycieczki? Podpowiadamy, gdzie na wakacje w październiku powinni wybrać się zwolennicy wędrowania po górach.
Czarny Potok - hotel w pobliżu najciekawszych beskidzkich szlaków
Miłośnicy górskich wędrówek powinni pamiętać również o zarezerwowaniu noclegu, w którym znajdą wytchnienie przed wyjściem na szlak i zregenerują siły po całodniowej wycieczce. Komfortowy hotel w górach to znakomita baza wypadowa po oznaczonych różnymi kolorami szlakach Beskidu Sądeckiego. W Czarnym Potoku oferujemy wygodne noclegi w hotelowych pokojach, urozmaicone śniadania i obiadokolacje oraz strefę z basenem i saunami, przynoszącą ukojenie dla ciała i ducha. Do zobaczenia na górskim szlaku!