1. Szlak górski na Czerwone Wierchy – jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach
Nasze zestawienie otwiera najprawdopodobniej najbardziej malowniczy spośród szlaków górskich w całych Tatrach. Zlokalizowane w ich zachodniej części Czerwone Wierchy, potocznie nazywane czterema muszkieterami, to w rzeczywistości cztery kopulaste szczyty: Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.). Najpiękniej prezentują się one jesienią, gdy górskie zbocza porasta roślina o nazwie sit skucina, mająca charakterystyczne czerwono-brązowe zabarwienie. Wędrówkę górskim szlakiem na dystansie ok. 17,5 km (czas przejścia wynosi ok. 8 godzin i 30 minut) zaczynamy w Dolinie Kościeliskiej i kończymy w Kuźnicach. Trasa, choć łatwa, polecana jest piechurom o dobrej kondycji, którym nie będą straszne różnice wysokości i długość wędrówki.
2. Trasa na Babią Górę – wędrówka po Beskidzie Żywieckim
W zestawieniu prezentującym najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce nie mogło zabraknąć trasy na Babią Górę (1725 m n.p.m.), potocznie nazywaną Diablakiem. Najwyższy szczyt poza Tatrami, zaliczany do Korony Gór Polskich, to szlak w górach odznaczający się wyjątkowymi walorami widokowymi. Z góry roztacza się wspaniała panorama, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski i Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską oraz Tatry. Na „Królową Beskidów” dotrzemy kilkoma szlakami górskimi. Najkrótszy i najłatwiejszy, oznaczony na czerwono, prowadzi z Przełęczy Krowiarki (9,5 km, czas przejścia ok. 4,5 godziny). Trudniejszy wariant to tzw. Perć Akademików (12,8 km, ok. 5,5 godziny), poprowadzona na stromych, północnych zboczach Babiej Góry. Na kilku odcinkach jednokierunkowego szlaku górskiego zamontowano łańcuchy i klamry. Najtrudniejszym punktem wędrówki jest 8-metrowa pionowa ściana nazywana Czarnym Dziobem.
3. Radziejowa – widokowa wycieczka przez Beskid Sądecki
Wspaniałymi widokami trudy wędrówki wynagradzają nie tylko wysokie Tatry, ale również niższy Beskid Sądecki. To tu, na fanów górskich wycieczek czeka malowniczy szlak górski na najwyższy szczyt pasma – Radziejową (1266 m), leżącą w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej i należącą do Korony Gór Polski. Na górze wzniesiona została drewniana wieża widokowa o wysokości nieco ponad 22 m, z której przy dobrej pogodzie podziwiać można Tatry, Pieniny, Gorce i Beskid Żywiecki. Na Radziejową prowadzi polecany przez nas górski szlak z Przełęczy Obidza (długość 11 km, czas przejścia ok. 4 godziny). Trasa górska nie jest wymagająca technicznie, częstym widokiem na niej są całe rodziny z dziećmi.
Beskid Sądecki to idealne miejsce na wycieczki górskimi szlakami, ale i gratka dla fanów nordic walking. Trasy spacerowe po okolicy Krynicy Zdrój sprostają oczekiwaniom fanów szybkich marszów, zapewniając im niezapomniane widoki. Po aktywnym dniu na szlaku polecamy wypoczynek w górskim Czarnym Potoku – hotelu w Krynicy Zdroju z basenami i saunami.
4. Śnieżka – bajkowa królowa Sudetów
Malownicze szlaki górskie znajdują się również w Karkonoszach na Dolnym Śląsku. Najwyższym punktem tego pasma górskiego jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na której szczycie znajduje się charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW. Szlak prowadzący na szczyt Śnieżki z Karpacza (10,2 km, ok. 4 godziny) to zdaniem wielu miłośników wędrowania najciekawszy szlak w Polsce. Po drodze mamy okazję zobaczyć kościółek Wang przeniesiony z Norwegii, odwiedzić kultowe schroniska – Samotnia i Strzecha Akademicka oraz napawać się widokiem Małego Stawu.
5. Szczeliniec Wielki – skalne labirynty Gór Stołowych
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w całym regionie Sudetów. Wierzchołek Szczelińca to tak naprawdę unikalny skalny labirynt, z przygotowanymi specjalnymi tarasami widokowymi. To właśnie tutaj kręcono sceny do jednej z części „Opowieści z Narnii”. Na najsłynniejszy szczyt w Górach Stołowych poprowadzony został prosty, żółty szlak górski z Karłowa (3,4 km, czas przejścia ok. 1 godziny) - z samej góry podziwiać można wspaniałą panoramę Karkonoszy.