Magiczna Małopolska - poznaj ciekawe legendy regionalne podczas urlopu
Dziewczę z Sącza
Dziewczę z Sącza to legenda powstała za czasów panowania szwedzkiego. Król Szwecji - Karol Gustaw zajął w XVII wieku niemal cały kraj. W Sączu stacjonowały szwedzkie wojska pod dowództwem pułkownika Steina. W pewnym momencie, z obawy przed tym, że mieszkańcy miasta dołączą do Stefana Czarnieckiego, który walczył ze Szwedami, podjęto decyzję o spaleniu miasta. Sądeczanie odkryli jednak niecne plany Szwedów i zgromadzili licznie wojsko, uprzedzając tym samym atak. 13 sierpnia 1655 r. Nowy Sącz został - jako pierwsze z polskich miast - wyzwolony spod szwedzkiej okupacji. Poemat Dziewczę z Nowego Sącza, autorstwa Mieczysława Romanowskiego, jest nawiązaniem do postaci Basi, w której to zakochał się szwedzki oficer. Kiedy więc wspomniany dowódca - Stein, wydał rozkaz przygotowania się do ataku, zakochany uprzedził dziewczynę o planach zniszczenia miasta, aby ją uratować. Przekazana przez niego wiadomość szybko jednak rozeszła się po okolicy - Basia obiegła całe miasto wzywając kupców, czeladników i rzemieślników do powstania. Wczesnym rankiem mieszczanie uprzedzili atak szwedzki. Zgodnie z legendą, Basia zginęła wraz z ukochanym. Dzięki jej bohaterskiej postawie miasto zostało jednak uratowane. O wydarzeniach przypomina Kapliczka Szwedzka wzniesiona w 1771 r. w Nowym Sączu w miejscu pochówku zabitych żołnierzy szwedzkich.
Diabelski kamień na Jaworzynie
Na stoku Jaworzyny Krynickiej można zobaczyć ciekawy pomnik przyrody nieożywionej - piaskową skałę określaną jako Diabelski Kamień. Jak głosi ciekawa legenda, dawno, dawno temu książę z Muszyny zakochał się w krynickiej ubogiej pasterce. Jego ojciec nie wyraził jednak aprobaty wobec związku i zdecydował się posłać syna w dalekie strony, aby ten zapomniał o dziewczynie. Młody rycerz, wracając cało z walki, został w drodze powrotnej napadnięty przez zbójników. Działo się to na zboczach Góry Parkowej. Jęki pobitego usłyszała pasterka, która zaczęła modlić się o jego powrót do zdrowia. Wtem... u jej stóp wytrysło źródełko, w którym obmyła rany młodziutkiego księcia. Dzięki niej rycerz ozdrowiał - a ojciec uratowanego zezwolił na ślub z pasterką. Para żyła długo i szczęśliwie. To jednak nie koniec. Wiadomość o życiodajnej wodzie dotarła do piekła. Podjęto więc decyzję o zniszczeniu źródełka. W tym celu wybrano najsilniejszego z diabłów, aby ten, posługując się wielkim kamieniem, zakrył wylot źródełka. Według jednej z najciekawszych legend małopolskich, wyrwał on jeden z tatrzańskich głazów i niósł go aż do Krynicy. Poranek zaskoczył diabła, który wystraszony, opuścił kamień. Ten spadł na stok Jaworzyny i leży na niej do dziś.
Zbójnik Marcin Portasz
Na koniec ciekawa legenda o jednym z najsłynniejszych zbójników. Był nim Marcin Portasz, pochodzący z Bystrec nad rzeką Orawą koło Dolnego Kubina. W 1688 i 1689 roku jego niecne występki budziły przerażenie wśród mieszkańców Małopolski. W pamięci lokalnej ludności zapisał się zwłaszcza jeden pamiętny wyczyn, kiedy to banda Portasza porwała niejakiego Marcina Jaszkę, urzędnika z Węgierskiej Górki. Związanego biedaka wywieziono do karczmy w Rajczy. Żonie porwanego wysłano w tym czasie informację, że jeżeli chce męża zobaczyć żywego, musi przywieźć okup. Przerażona kobieta szybko dotarła do karczmy z pieniędzmi,
jednak na oczach żony i na oczach gości, Marcina Jaszkę bestialsko zabito. Po krwawym widowisku zbójcy oddalili się wraz z pieniędzmi. Na wieść o wydarzeniach, z Wawelu posłano 40-osobowy oddział zamkowej piechoty, mający za zadanie pojmać Portasza i jego kompanów. Zatrzymano kilkadziesiąt osób - jak się jednak niedługo okazało - zupełnie niewinnych. Główny sprawca zamieszania rozpłynął się w powietrzu. Jak mówi ciekawa legenda, Portasz wraz z bratem przechadzał się po Krakowie, sprzedając złoto z rabunków. Nie trwało to jednak długo - 10 stycznia 1689 r. rodzeństwo skazano na karę śmierci. Bracia ponieśli śmierć na górze Grojec.
Legendy małopolskie. A po przygodach… relaks w Hotelu Czarny Potok!
Po dniu pełnym atrakcji zapraszamy do skorzystania z hotelowych atrakcji w strefie SPA&wellness. Dla odkrywających uroki Beskidów przygotowaliśmy sauny i łaźnie, jacuzzi, basen z biczami i kaskadami oraz gabinety masażu i rytuałów na ciało. Odkryj ciekawe legendy Małopolski! Zarezerwuj komfortowe noclegi z wyżywieniem w Hotelu Czarny Potok i zaplanuj wycieczkę na Jaworzynę Krynicką, na zboczu której stoi Diabelski Kamień!
Sprawdź również: Infuzja tlenowa - poznaj Intraceuticals, zabieg kochany przez gwiazdy