Magurski Park Narodowy – ciekawostki o rezerwacie przyrody
Magurski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych znajdujących się na terenie Polski. Utworzony został w 1995 r. i zajmuje centralną część Beskidu Niskiego. 90% powierzchni MPN leży w województwie podkarpackim. Tylko północno-zachodni fragment jego terenu znajduje się na terenie Małopolski. Powierzchnia Magurskiego PN liczy 194,39 km2. Jego siedzibą jest wieś Krempna. Celem powstania parku jest ochrona drzewostanów sosnowych, łąk i pastwisk oraz torfowisk. Wizytówką MPN są również lasy bukowe i jaworzyny. Na terenie parku rośnie ponad osiemset gatunków roślin, z których dwanaście znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin - obejmuje ona rośliny zagrożone całkowitym wyginięciem. Obszar parku zamieszkuje też dwieście gatunków zwierząt, nie licząc owadów. Wśród ssaków, które można spotkać podczas wizyty w okolicy, są niedźwiedź brunatny, łoś, ryś, żbik, jenot i wilk.
Magurski Park Narodowy – szlaki dla piechurów
Obowiązkowym punktem pobytu w regionie są szlaki piesze Magurskiego Parku Narodowego. Główny Szlak Beskidzki (oznaczony kolorem czerwonym), najdłuższy szlak turystyczny w Beskidach, zaczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a kończy w Bieszczadach w Wołosatem. Na fragmencie z Wołowca do Kątów (20,5 km) przebiega przez tereny Magurskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Warty przemierzenia jest też niebieski szlak graniczny im. Kazimierza Pułaskiego, poprowadzony od Grybowa do Ustrzyków Dolnych w Bieszczadach. 24,5 km jego długości przebiega przez tereny MPN. Zielony szlak Gorlice-Ożenna prowadzi przez pasmo Magury Wątkowskiej obok skalnego rezerwatu Kornuty (długość szlaku w parku wynosi 41,5 km). Z kolei szlak czarny wiedzie do pomnika przyrody Diabli Kamień i dalej na grzbiet Ferdel (łącznie 6,5 km).
Oprócz licznych szlaków pieszych, w Magurskim Parku narodowym znajdują się tutaj również doskonałe tereny dla miłośników jazdy na rowerze i jazdy konno. Przypominamy przy okazji, co oznaczają poszczególne kolory szlaków górskich.
Największe atrakcje. Magurski Park Narodowy dla odkrywców
Magurski Park Narodowy to nie tylko kilometry doskonale przygotowanych szlaków, ale również inne warte obejrzenia miejsca. Oferowane przez Magurski Park Narodowy atrakcje to przede wszystkim Rezerwat Skalny Kornuty, najstarszy rezerwat przyrody w całym Beskidzie Niskim. Rumowisko tworzą fantazyjnie ukształtowane skały z gruboziarnistego piaskowca magurskiego. Na terenie rezerwatu znajduje się Jaskinia Mroczna - długie na niemal 200 metrów korytarze zapewniają jej miano najdłuższej jaskini w całym paśmie górskim. W jej wnętrzu znajdują się komory nazwane Salą Świetlistą, Piwiarnią, Salą Grażyny, Salą Owadzią oraz Salą Cieni. Na obrzeżach Magurskiego PN, we wsi Folusz, zobaczyć można powstały na progu skalnym Wodospad Magurski, mierzący 7 m wysokości. W Krempnej, będącej siedzibą parku, znajduje się Muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Czekająca w nim wystawa przybliża odwiedzającym nie tylko przyrodę parku, ale również bogatą kulturę regionu. Przy okazji wizyty w MPN warto zobaczyć charakterystyczne budowle należące do Szlaku Architektury Drewnianej. Najpopularniejszą spośród nich jest Cerkiew w Chyrowej, wybudowana w XVIII wieku. Warte zobaczenia są również Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej oraz Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Krempnej.
Czarny Potok – baza wypadowa dla odwiedzających Magurski Park Narodowy
Planujących wizytę w Magurskim Parku Narodowym i okolicach zapraszamy do Czarnego Potoku w Krynicy Zdroju. Gościom odwiedzającym hotel w górach zapewniamy komfortowe noclegi, wyśmienite śniadania i obiadokolacje oraz liczne atrakcje. Po dniu przygód czekających w MPN wytchnienie zapewni hotelowa Strefa Aqua, w której czekają: basen rekreacyjny z kaskadami, biczami wodnymi i gejzerami, jacuzzi, wanna solankowa oraz sauny sucha i parowa. Dla dzieci przygotowaliśmy salę zabaw i urozmaicony program animacji. Na miejscu znajdują się również kręgielnia oraz stół bilardowy i do ping-ponga.
Magurski Park Narodowy – informacje praktyczne
Dojazd: MNP znajduje się w odległości ok. 38 km od Nowego Sącza, Czarny Potok od MPN dzieli ok. 77 km (dojazd DW 992, ok. 1,5 godz.).
Wstęp: bilet wstępu do Magurskiego PN - bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 3,5 zł (możliwość zakupu online)