Góry Izerskie – najładniejsze niewymagające góry w Polsce
Góry Izerskie, najniższe w tym zestawieniu, są najbardziej na zachód wysuniętym pasmem Sudetów. Od strony wschodniej sąsiadują z Karkonoszami, których granicę wyznacza Przełęcz Szklarska, od zachodu Brama Żytawska, a od południowego-zachodu – Nysa Łużycka. Walory widokowe i unikalna geologia regionu sprawiają, że jest on wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Pasmo Izerów, jak potocznie nazywane są te góry, jest mekką narciarzy biegowych. Najsłynniejsze trasy do uprawiania tego sportu znajdują się na Polanie Jakuszyckiej. Góry Izerskie są też najlepszym w okolicy terenem tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności.
Beskid Sądecki – najpiękniejsze góry dla aktywnych
Jakie są najpiękniejsze góry w Polsce południowej? Jednym z ciekawszych pasm górskich w tej części kraju jest Beskid Sądecki, znajdujący się w Karpatach Zachodnich i obejmujący po stronie polskiej obszar o powierzchni ok. 670 km. Region, który ciągnie się od zachodu od Doliny Dunajca do Przełęczy Tylickiej na wschodzie, od lat przyciąga amatorów aktywnej turystyki. I to bez względu na porę roku! Piechurów zachwyci najdłuższy szlak pieszy w okolicy – Główny Szlak Beskidzki przebiegający grzbietami Pasm Radziejowej i Jaworzyny. Fani szusowania mają tu do swojej dyspozycji dobrze przygotowane stoki narciarskie. W okolicy nie brakuje również tras rowerowych i miejsc do uprawiania nordic walkingu.
Planującym odkrywanie uroków Beskidu Sądeckiego jako bazę wypadową polecamy Hotel Czarny Potok w Krynicy Zdroju. Oaza ciszy i spokoju, zlokalizowana tuż nad górskim strumieniem i otoczona lasami, to doskonałe miejsce, aby podładować akumulatory i wypocząć po dniu pełnym wrażeń.
Gorce – najciekawsze mniej znane góry w Polsce
Kolejne miejsce naszego zestawienia zajmują Gorce, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Od północnego wschodu graniczą z Beskidem Wyspowym, od południa z Pieninami, a od zachodu z Beskidem Sądeckim, zajmując obszar 550 km². Nazwa pasma pochodzi od słowa gorzec – nawiązuje do stosowanej niegdyś metody pozyskiwania ziemi pod uprawy, polegającej na wypalaniu lasów. Gorce to pasmo, które przypadnie do gustu fanom niezbyt męczących wędrówek. Wspaniałą za nie nagrodą będą malownicze widoki, które rozciągają się na sąsiednie góry.
Bieszczady – najdziksze polskie góry
Najpiękniejsze góry w Polsce południowo-wschodniej? Na naszej liście nie mogło zabraknąć również Bieszczad, które podobnie jak Gorce należą do Beskidów Zachodnich. Pasmo zajmuje teren na pograniczu Polski (ok. 2100 km²), Ukrainy i Słowacji. Tutejsze łańcuchy górskie przedzielają doliny rzek – San, Osława, Solinka i Wetlina oraz potoków – Wołosaty, Nasiczański i Caryński. Bieszczady to przede wszystkim zjawiskowo piękne połoniny – Wetlińska (1255 m) i Caryńska (1297 m). Najciekawszymi spośród szczytów są natomiast Tarnica (1346 m), Halicz (1333 m) i Krzemień (1335 m). Obowiązkowym punktem zwiedzania regionu jest „Bieszczadzkie Morze”, czyli Jezioro Solińskie z największą wodną zaporą w kraju.
Karkonosze – najpopularniejsze góry w Polsce zachodniej
Miłośnikom górskich krajobrazów polecamy również leżące na pograniczu Polski i Czech Karkonosze. Pasmo górskie, stanowiące najwyższą część Sudetów, zajmuje obszar liczący ok. 650 km² (185 km² należy do Polski). Karkonosze, nazywane wcześniej Górami Olbrzymimi, ciągną się malowniczo od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej. Najpopularniejszymi miejscami na mapie regionu są Śnieżka i Śnieżne Kotły. Będąc w okolicy, warto zobaczyć również słynne wodospady - Szklarki i Kamieńczyka. Przy okazji warto zajrzeć też na Zamek Chojnik koło Jeleniej Góry-Sobieszowa.
Tatry – najwyższe góry w Polsce
Nasz ranking najpiękniejszych pasm zamykają Tatry, najwyższe i najpopularniejsze góry w Polsce. Pasmo należące do łańcucha Karpat zajmuje teren na granicy Polski i Słowacji, liczący łącznie ok. 785 km² (z czego 175 km² po polskiej stronie). Najwyższym szczytem Tatr jest leżący po stronie słowackiej Gerlach (2654 m. n.p.m.). Natomiast najwyżej położonym miejscem po polskiej stronie są Rysy (2499 m n.p.m.). Polskie Tatry to wspaniałe miejsce wypoczynku, urzekające licznymi dolinami (Chochołowską, Kościeliska, Roztoki i Pięciu Stawów Polskich), stawami (z Morskim Okiem i Czarnym Stawem pod Rysami na czele) i szczytami, które tworzą bajkowe krajobrazowy. Najsłynniejszymi tatrzańskimi górami są między innymi: Kasprowy Wierch, Giewont, Kozi Wierch, Świnica i Kościelec.
Wycieczka w góry, bez względu na porę roku czy wybrany region, to zawsze znakomity pomysł na podładowanie baterii z dala od miejskiego zgiełku. Zachęcamy do zaplanowania wyjazdu – które z najpiękniejszych gór w Polsce wybierzecie?