Nagroda za pracę a premia pracownicza – czym się różnią?
Chociaż pojęcia nagrody za pracę i premii pracowniczej są często używane zamiennie, to warto wiedzieć, że nie są one ze sobą tożsame. Podstawowa różnica między nimi wynika ze sposobu ich regulacji. Przepisy Kodeksu pracy określają sytuacje, w których pracownikowi może zostać przyznana nagroda za pracę, nie będąca składnikiem wynagrodzenia.
Z kolei premia, stanowiąca składnik wynagrodzenia, nie jest w żaden sposób regulowana pod względem formy czy wysokości. Jednocześnie zasady jej otrzymywania powinny być opisane w regulaminie premiowania danej firmy. Pracownik może otrzymać premię, jeśli spełni określone przez pracodawcę przesłanki, a nagroda pracownicza ma charakter wyłącznie uznaniowy. Premie wypłacane są ze środków funduszu płac, nagrody natomiast z innych źródeł finansowania.
Różnica między premią a nagrodą jest również taka, że pracownikowi nie przysługuje prawo do egzekwowania nagrody. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracodawca ją przyzna i nie wypłaci – wówczas pracownik może dochodzić wypłaty przed sądem. Premii można dochodzić przed sądem, jeżeli pracownik wykonał zadania premiowe, a mimo to pracodawca premii mu nie przyznał lub jej nie wypłacił.
Kiedy pracownikowi należy się nagroda za pracę?
Według obowiązujących przepisów nagroda za pracę przysługuje pracownikowi za: wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, zrealizowanie planu sprzedażowego, dużą frekwencję, wyjątkową inicjatywę czy podnoszenie wydajności pracy. Premia regulaminowa należy się pracownikowi ze względu na przepisy ujęte w regulaminie wynagrodzeń bądź też w umowie o pracę.
Bez względu na formę – będąc pracodawcą, warto poświęcić czas i środki na docenienie pracowników. Różnego rodzaju nagrody za pracę niosą korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla samej firmy.
Nagrody pracownicze – 10 pomysłów na docenienie pracowników
Wśród nagród pracowniczych wyróżnić możemy te mające formę pieniężną lub rzeczową. Wśród najpopularniejszych nagród materialnych wyróżnia się:
1. karty podarunkowe do popularnych sklepów
2. karnety na siłownię
3. bilety na wydarzenia kulturalne, sportowe i muzyczne
4. sprzęty AGD i RTV
5. galanterię skórzaną
6. vouchery podróżne
7. kosze podarunkowe
8. kolacje w restauracji
9. sprzęt sportowy
10. doświadczenia – np. skok ze spadochronem lub lot w tunelu aerodynamicznym
Sposobem na podkreślenie wysiłków pracownika są również niematerialne nagrody za pracę. Do najczęściej stosowanych nagród tego rodzaju zalicza się: dyplom, puchar lub medal, gratulacje oraz osobiste podziękowania. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie obu form nagród pracowniczych – materialnych z niematerialnymi.
Wybierając nagrody dla pracowników, warto kierować się przede wszystkim potrzebami i zainteresowaniami pracowników. Weźmy również pod uwagę specyfikę branży i możliwości finansowe firmy.
Czy nagrody pracownicze motywują do pracy?
Nagrody dla pracowników to nieodłączny element kultury organizacyjnej firm z każdej branży. Ich obecność w regulaminie przedsiębiorstwa przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy w oczach jej pracowników, a także wpływa pozytywnie na ich chęć do dalszej pracy.
Jak wynika z wielu badań, docenianie starań i osiągnięć pracownika jest bardzo ważnym motywatorem. Przekłada się na jego zadowolenie z panującej w firmie atmosfery i może decydować o jego chęci do kontynuowania kariery w danym miejscu zatrudnienia. Chociaż głównym motorem napędowym chęci pozostania w firmie pozostaje wynagrodzenie pieniężne, to pozapłacowe bonusy pełnią kluczową funkcję w budowaniu identyfikacji z firmą.
Niebanalna nagroda dla pracownika – weekend w górskim hotelu
Weekend w górskim hotelu SPA? Twój pracownik z pewnością ucieszy się z takiej formy nagrody za pracę! Wyjazd w piękne miejsce może być miłą odskocznią od codziennej rutyny i dodawać energii do dalszego działania. Wspaniałe widoki i świeże górskie powietrze to doskonały sposób na naładowanie wewnętrznych baterii i powrót do pracy z nowymi siłami.
Zachęcamy do zakupu voucherów kwotowych przygotowanych przez Hotel Czarny Potok. Bon może być wykorzystany na dowolne usługi, w tym noclegi, gastronomię i zabiegi SPA. Pobyt w górskim hotelu w Krynicy-Zdroju obejmuje śniadania oraz dostęp do strefy z basenem rekreacyjnym z kaskadami, biczami wodnymi, gejzerami, jacuzzi, brodzikiem dla dzieci, saunami suchą i parową, siłownią i studiem cardio oraz możliwość skorzystania z kręgielni i mini golfa, bilardu i ping-ponga. Voucher kwotowy jest ważny przez okres 12 miesięcy od daty zakupu.
Sprawdź również: Prezent na rocznicę ślubu dla rodziców. 7 propozycji