Polskie źródła wody mineralnej - pełnia dobroci
Wspaniałych wód spróbować można w wielu znanych i lubianych polskich źródłach. Do słynących z nich, najchętniej odwiedzanych uzdrowisk należą między innymi: Ciechocinek, Świeradów Zdrój, Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Nałęczów i Szczawnica. Chociaż liczba polskich uzdrowisk przekracza ponad 40, to prawdziwą wśród nich perełką jest Krynica Zdrój i znajdujące się w niej pijalnie wód. Położone w sercu Beskidu Sądeckiego miasteczko zapewnia odwiedzającym wszystko to, co najlepsze w klimatycznym górskim kurorcie. Bogactwem krynickiej ziemi są podawane w tutejszych pijalniach wody mineralne, których lecznicze właściwości są znane i cenione od wieków. Jedna z lokalnych legend przedstawia nawet historię pasterki i rycerza, uzdrowionego wodą pochodzącą ze Zdroju Głównego. Malownicze widoki, korzystny mikroklimat i oryginalna architektura już od dawna przyciągają w te strony kuracjuszy. To tu wypoczywali między innymi Jan Matejko, Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont.
>Krynickie pijalnie wód
Początek krynickim pijalniom dało wybudowanie w 1869 r. Pijalni Głównej w sercu krynickiego zdroju. Pijalnia ta istniała równe 100 lat - na jej miejscu niemal sto lat później, w 1971 r., wzniesiono obecną Pijalnię Główną. Pozostałe pijalnie wody w Krynicy Zdroju to Pijalnia Słotwinka (tzw. pawilon chiński), znajdująca się w Parku Słotwińskim. Pijalnia Jana wzniesiona została natomiast na miejscu wcześniejszych pawilonów nad Zdrojami Jana i Józefa. W Starym Domu Zdrojowym mieści się z kolei Pijalnia Mieczysław.
Krynickie szczawy - co to takiego?
Lecznicze wody, z których słyną pijalnie Krynicy Zdroju, nazywane są szczawami. Szczawa to rodzaj wody mineralnej nasyconej wolnym dwutlenkiem węgla w ilości powyżej 1000 mg/dm3. Za tak wysokie stężenie CO2 odpowiadają ruchy tektoniczne, dzięki którym następuje przemieszczanie się dwutlenku węgla z głębszych warstw skorupy ziemskiej w kierunku płycej położonych wód podziemnych. Wody te są w efekcie nasycane tym związkiem chemicznym. Szczawy są bogate w liczne minerały, decydujące o unikalnych właściwościach poszczególnych wód, których można spróbować w pijalniach wód w Krynicy Zdroju.
Różnorodność wód krynickich - bogactwo leczniczych właściwości
Woda Słotwinka Słotwinka, której spróbować można w pijalni wody Słotwinka, na terenie Parku Słotwińskiego, to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa. Jej picie zaleca się w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego oraz przy urazach kostnych i osteoporozie. Woda ta działa oczyszczająco, przeciwalergicznie i bakteriobójczo. Zawarty w niej magnez łagodzi natomiast stres. Woda Zuber Lecznicza woda Zuber, której można napić się w krynickiej Pijalni Głównej, to szczawawodorowęglanowo-sodowo-magnezowa. Jej spożywanie polecane jest przy takich schorzeniach i dolegliwościach, jak: choroby układu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby oraz cukrzyca. Wody Jan i Józef Wody lecznicze Jan i Józef, dostępne są w pijalni wody Jana, która mieści się na terenie Parku Zdrojowego w Krynicy, u podnóża Góry Parkowej, a także w Pijalni Głównej. Woda Jan, będąca szczawą słabo zmineralizowaną z przewagą wodorowęglanu wapnia, znana jest ze swoich właściwości moczopędnych. Z uwagi na nie stosuje się ją w leczeniu kamicy nerkowej i w stanach zapalnych dróg moczowych. Woda ta obniża również poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu może być wykorzystywana wspomagająco w leczeniu miażdżycy i cukrzycy. Woda Józef to z kolei szczawa wodorowęglanowo-wapniowa - podobnie jak wodę Jan, charakteryzuje ją moczopędne działanie. Przez to wykorzystywana jest głównie przy schorzeniach nerek i dróg moczowych. Dodatkowo może być stosowana pomocniczo w niektórych chorobach układu pokarmowego. Wody Mieczysław spróbować można w krynickiej pijalni wód o takiej samej nazwie, znajdującej się w Starym Domu Zdrojowym. Unikalna szczawa wodorowęglanowo-wapniowa może być wykorzystywana przede wszystkim przy chorobach układu pokarmowego oraz w niedokrwistości. Woda Tadeusz Tadeusz, podawany w krynickiej Pijalni Głównej, to woda wodorowęglanowo-wapniowa z dużą zawartością żelaza. Stosuje się ją przy nadkwasocie i niedowładzie żołądka, nieżycie jelita cienkiego, a także w niektórych alergicznych schorzeniach przewodu pokarmowego. Napij się wody podczas relaksującego urlopu w górach! Zmagasz z przewlekłymi schorzeniami? Chcesz podreperować swoje zdrowie? A może po prostu wzmocnić organizm? Zaplanuj pobyt w Hotelu Czarny Potok w uzdrowiskowej Krynicy Zdroju - w jego trakcie zachęcamy do odwiedzenia krynickich pijalni wód, w których można czerpać ze zbawiennego działania tutejszych wód. Zawarte w nich minerały potrafią zdziałać cuda!
Sprawdź również: Gdzie na wakacje z niemowlakiem? Doradzamy świeżo upieczonym rodzicom!