Podróże rowerowe - niezapomniana przygoda dla każdego!
Podróże rowerowe, zarówno krótkie jednodniowe wypady, jak i dłuższe wojaże z sakwami określane mianem bikepackingu, to niezapomniana przygoda. Urlop w siodełku to wbrew pozorom gratka nie tylko dla zaprawionych cyklistów, ale dla każdego spragnionego podmuchu świeżego powietrza na twarzy i pięknych widoków przed oczami - rekreacyjna jazda na rowerze nie wymaga szczególnych umiejętności ani doskonałej kondycji. Włożony wysiłek wynagradzają za to piękne widoki, które można podziwiać we własnym tempie i docierając do miejsc niedostępnych samochodem. A poza tym - jazda na rowerze to doskonały sposób na odstresowanie i naładowanie baterii. Na rowerowej mapie Polski nie brak tras przygotowanych z myślą o prawdziwych zapaleńcach, jak i osobach wybierających się na rekreacyjne przejażdżki z rodziną. A jeśli o pomysły na podróże rowerowe chodzi, to rosnąca stale liczba pojedynczych tras, jak i całych ich systemów, sprzyja modzie na odkrywanie uroków kraju zza kierownicy roweru.
Jaki rower do jazdy po górach?
Rower to najtańszy w użytkowaniu środek lokomocji. Z jego pomocą mamy unikalną możliwość dotarcia do miejsc oddalonych o wiele kilometrów, nie wydając przy tym ani grosza. Konieczny jest oczywiście jeszcze sam zakup (lub wypożyczenie) jednośladu, który pozwoli nam bezpiecznie i komfortowo przemierzać krótsze i dłuższe dystanse. Kluczową rolę w wyborze roweru odgrywa to, jakimi trasami planujemy się nim przemieszczać. Szczególnie wymagająca jest jazda w trudnych warunkach, którym sprostać może rower górski, czyli MTB, który od lat cieszy się największą popularnością wśród miłośników jednośladów. Rower tego typu, wyposażony w przedni amortyzator lub pełne zawieszenie oraz szerokie opony z grubym bieżnikiem, zapewnia dobrą kontrolę w wymagającym terenie. Rower do jazdy po górach typu enduro to model zaprojektowany z myślą o wielogodzinnych wypadach górskich z pojazdami, a downhill - do zjazdów z dużą prędkością po stromych ścieżkach. Rower górski, jak wskazuje sama jego nazwa, najlepiej sprawdza się w górach. Znacznie gorzej prowadzi się go na asfalcie, gdzie szerokie opony z agresywnym bieżnikiem stawiają znaczne opory toczenia. W osiąganiu wyższych prędkości konieczny będzie tu rower szosowy z charakterystyczną kierownicą typu baranek. Dobrym wyborem pomiędzy tymi typami będzie gravel, który łączy sprawność roweru górskiego z lekkością szosowych wyścigówek.
Wakacje z rowerem - gdzie warto pojechać?
Od północnych po południowe krańce - Polska trasami rowerowymi stoi! Miłośników dwóch kółek i nadmorskich klimatów zachwyci kultowy już szlak R10, poprowadzony wzdłuż Bałtyku. Licząca 588 km trasa, którą można pokonać w całości lub na start etapami, wiedzie od Świnoujścia po sam cypel Helu, oferując możliwość zwiedzania letniskowych kurortów, przemierzania pachnących sosnowych lasów i zachwycania się pięknymi zachodami słońca. Absolutnym faworytem wśród fanów jednośladów jest też Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy, poprowadzony przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Licząca łącznie ponad 2000 km trasa przypadnie do gustu miłośnikom natury - po drodze czekają na nich liczne parki narodowe, w tym Biebrzański, Białowieski, Narwiański i Roztoczański. Miłośnikom gór, którzy piesze wędrówki chętnie zamienią na podróże rowerowe, spodoba się z kolei liczący 237 km szlak Velo Dunajec wokół Tatr. Trasa przecina siedem pasm górskich, objeżdża trzy duże jeziora, a po drodze można zobaczyć nawet siedem zamków!
Rowerem w góry? Najlepsze trasy w Beskidzie Sądeckim
Podróże rowerowe wymagają odpowiedniego przygotowania. I to nie tylko pod kątem tego, jakim rowerem w góry pojechać, by jazda w trudnych warunkach nie zniechęciła nas do kolejnych wycieczek. Zwłaszcza na początku uprawiania turystyki rowerowej, szczególną uwagę zwracajmy na nasze możliwości czasowe i wytrzymałościowe. Świetnym sposobem na złapanie bakcyla są jednodniowe wycieczki po okolicy, które zwłaszcza w górskim terenie, będą dla nas niesamowicie satysfakcjonujące z uwagi na piękne krajobrazy. Wartych przemierzenia szlaków nie brakuje w Beskidzie Sądeckim. Krynica Zdrój i nasz Hotel Czarny Potok będą świetną bazą wypadową do wycieczek po okolicy z zapierającymi dech widokami. Gdzie na weekend na rowery wyskoczyć przy okazji pobytu? Na chętnych czekają takie polecane przez nas trasy:
1. Krynica - Jakubik - Kopciowa - Krynica (11,7 km) - idealna trasa dla początkujących rowerzystów górskich,
2. Krynica - Jaworzyna - Runek - Bacówka n/Wierchomlą - Szczawnik - Złockie - Jastrzębik - Powroźnik - Krynica (39 km) - wymagający szlak prezentujący turystom na rowerach wszystkie walory szlaków górskich Beskidu Sądeckiego,
3. Krynica - Tylicz - Wojkowa - Dubne - Leluchów - Muszyna - Powroźnik - Krynica (46,3 km) - trasa o umiarkowanej trudności, poprowadzona głównie asfaltem,
4. Jaworzyna Krynicka - Złockie - Szczawnik - Żegiestów - Żegiestów Zdrój - Andrzejówka - Milik - Muszyna - Powroźnik - Krynica (38,9 km) - trasa dla średniozaawansowanych rowerzystów, dla chętnych opcja wjazdu na szczyt Jaworzyny.
Pełna zestawienie tras z najpiękniejszymi krajobrazami prezentujemy tutaj.
Rower do jazdy po górach - wypożycz w Hotelu Czarny Potok!
Letnie miesiące to idealna pora na podróże rowerowe. Gościom Hotelu Czarny Potok oferujemy możliwość wypożyczenia roweru do jazdy po górach (również dla dzieci) lub roweru elektrycznego wraz z kaskiem. Zapraszamy do skorzystania z tej opcji!
Sprawdź również: Jak się odstresować? Poznaj sprawdzone sposoby na relaks