Szlak Architektury Drewnianej Małopolska - co to takiego?
Szlak Architektury Drewnianej, stworzony w 2011 roku z inicjatywy województwa małopolskiego, ma na celu chronić i promować najcenniejsze zabytki architektury drewnianej, znajdujące się na terenie województwa małopolskiego. Łącznie do zobaczenia jest aż 255 wyjątkowych obiektów powstałych z drewna!
Architektura drewniana Małopolski - dlaczego warto ją zobaczyć?
Wycieczka śladami małopolskiej architektury drewnianej, to doskonała okazja do zapoznania się z niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym regionu. Wiele z obiektów szlaku dostępnych jest dla zwiedzających - tajemnice drewnianych budowli odkrywają przed nimi lokalni przewodnicy, snujący ciekawe opowieści o tutejszych zabytkach. Jesteśmy przekonani, że interesujące obiekty tworzące małopolski Szlak Architektury Drewnianej będą ciekawym urozmaiceniem wyjazdu w te strony.
Jak odkrywać szlak drewnianych kościołów i cerkwi?
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej liczy sobie aż 1500 kilometrów! W celu ułatwieni odkrywania poszczególnych obiektów, trasę podzielono na 4 mniejsze regiony. Wszystkie z obiektów znajdujących się na szlaku oznakowano tablicami informacyjnymi, a dojazd do nich znakami drogowymi. Więcej informacji na tematu Szlaku Architektury Drewnianej wraz z mapą znajdujących się na nim obiektów znaleźć można na stronie: www.drewniana.malopolska.pl. Na Szlaku Architektury Drewnianej - perły małopolskiej architektury Najcenniejszymi budowlami na Szlaku Architektury Drewnianej są te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich kościoły: pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. W 2013 roku do listy UNESCO dołączyły cerkwie: pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Szlak Architektury Drewnianej - region po regionie
1. Kraków i okolice
W okolicy Krakowa na turystów czeka blisko 50 zabytkowych obiektów. Warte zobaczenia przy okazji zwiedzania Małopolski są zwłaszcza: kościół parafialny św. Bartłomieja w Krakowie-Mogile, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach oraz późnogotycki Kościół św. Andrzeja we wsi Osiek. Na uwagę zasługują również skanseny - znajdujący się Dobczycach Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego oraz Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.
2. Tarnów i okolice
Z Krakowa ruszamy dalej - do Tarnowa, oferującego zwiedzającym ponad 40 zabytków małopolskiej architektury drewnianej. Wśród nich znajdziemy między innymi wspomniany już Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Warty zobaczenia jest też Dwór Koryznówka w Nowym Wiśniczu wybudowany w latach 50-tych XIX w., w którego wnętrzach mieści się muzeum Jana Matejki.
3. Nowy Sącz i Gorlice
Ziemia Sądecka kusi malowniczymi widokami i ogromem atrakcji. Przebiegający przez nią Szlak Architektury Drewnianej obfituje w niezwykłe obiekty, spośród których koniecznie zobaczyć trzeba pochodzący z ok. 1500 r. Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej oraz Kościół św. Filipa i Jakuba z 1520 r. - oba wpisane na listę UNESCO. Poza nimi polecamy zwiedzanie cerkwi w Kwiatoniu, Owczarach oraz Powroźniku, których wnętrza zachwycą pięknie zachowanym wyposażeniem.
4. Zabytki Orawy, Podhala, Spiszu i Pienin
Podróż po Szlaku Architektury Drewnianej kończymy w okolicach Podhala i Pienin. To tu na odpoczywających w Małopolsce czekają takie obiekty, jak Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim i Kościół św. Marcina w Grywałdzie. W planie zwiedzania warto uwzględnić również zachwycające tatrzańskie wille wybudowane w stylu zakopiańskim oraz zabudowę uzdrowiskową znajdującą się w Szczawnicy. Po drodze - jakie inne atrakcje czekają na nas w Beskidzie? Zabytki należące do Szlaku Architektury Drewnianej to niewątpliwie jedna z największych atrakcji, które polecamy planującym pobyt w Małopolsce. To jednak nie wszystko - eksplorujący Beskid Sądecki mogą również odbyć przejażdżkę kolejką na Jaworzynę Krynicką, podziwiać widoki z wieży Słotwiny Arena, zobaczyć Zamek w Rytrze, odwiedzić Muzeum Nikifora, spróbować wód z z krynickich pijalni i maszerować okolicznymi szlakami… każdy znajdzie tu więc coś dla siebie!
Pobyt w Beskidzie Sądeckim to gwarancja niezliczonych atrakcji.
Wszystkich planujących przemierzać Szlak Architektury Drewnianej zachęcamy do rezerwacji komfortowych noclegów w Hotelu Czarny Potok, zlokalizowanym w sercu uzdrowiskowej Krynicy Zdroju!
Sprawdź również: Aktywności w okolicy hotelu, które skradną serca najmłodszych