Wycieczka w góry w sezonie i po sezonie
Jednym, polskie góry kojarzą się jedynie z tłumami zajmującymi każdy centymetr przestrzeni na zakopiańskich Krupówkach. Dla innych, wycieczka w góry utożsamiana jest z kolei z absolutną samotnią i zaszyciem się w górskiej chatce z dala od szlaków turystycznych. A gdyby tak znaleźć złoty środek? Zaplanować wycieczkę w góry, która z jednej strony przyniesie nam chwilę oddechu i pozwoli napawać się przepięknymi widokami, a z drugiej będzie genialną bazą wypadową na górskie wędrówki? Zaplecze turystyczne, jakie mają do zaoferowania te bardziej i mniej popularne pasma górskie naprawdę robi wrażenie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w polskie góry warto jechać, jakie góry są w Polsce i jakie miejscowości musi odwiedzić każdy bardziej i mniej zapalony wędrowiec, spieszymy z pomocą.
Główne łańcuchy górskie bez tajemnic, czyli jakie góry są w Polsce?
Karkonosze, Tatry czy Bieszczady - tych pasm nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W Polsce jest ich jednak o wiele więcej, a dokładniej 46. Wchodzą one w skład trzech głównych łańcuchów górskich - Sudety, Karpaty oraz Góry Świętokrzyskie. Które warto odwiedzić? Jakie góry są w Polsce najbardziej atrakcyjne? Choć atrakcyjność to pojęcie względne, każdy miłośnik gór powinien choć raz postawić nogę na terenach Gór Świętokrzyskich położonych w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Mówi się, że mają one do zaoferowania znacznie mniej niż dwa pozostałe masywy, niemniej warto zaplanować krótki trekking po Górze Zamkowej, Barczy czy Łysicy. Z kolei wędrowcy stawiający za cel Sudety, mogą skusić się na wędrówkę trasami w Karkonoszach czy Górach Izerskich. Wejście na Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem całych Sudetów, czy Wysoką Kopę w Górach Izerskich, wynagradza naprawdę zapierającymi dech widokami. Na koniec pozostaje najmłodszy, ale i najwyższy łańcuch górski Karpat. Rysy, Babia Góra, Mogielica czy Turbacz - to zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej stawiane za cel polskie szczyty, które o każdej porze roku przyciągają masę turystów żądnych odpoczynku i relaksu, ale także przyjemnego wysiłku.
Jesień w górach, czyli gdzie w polskie góry warto pojechać po sezonie?
Ponoć polskie góry najpiękniejsze są jesienią. Choć często oblegane w okresie letnim i stawiane za cel zimowej wspinaczki, to właśnie jesienią prezentują całą swoją tajemniczość i urok. Brak tłumów na szlakach, unosząca się nad drzewami mgła powolnie odsłaniająca górskie pejzaże i wolne miejsca w schroniskach - czego chcieć więcej? “Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady” - jesienią nabiera zupełnie innego sensu. Według niektórych to jedna z najlepszych opcji na jesienny wypad w góry. Smerek i Połonina Wetlińska, Tarnica i Halicz - to właśnie w okresie jesiennym wystawiają genialne przedstawienie mieniące się niemal wszystkimi barwami. Gorce z kolei są jednym z częściej wybieranych karpackich pasm górskich. Będące częścią Beskidów Zachodnich i graniczące między innymi z Beskidem Sądeckim i Pieninami, są świetną opcją na jesienne wypady. Turbacz to jeden z najpopularniejszych celów górskich piechurów - trasa nie wymaga dużej kondycji, a w okresie jesiennym prezentuje się po prostu obłędnie. Miłośnicy jesiennych wypoczynków, za cel swojej podróży bardzo często obierają też uroczy Beskid Sądecki. Hala Łabowska, Góra Karkowa czy Cyrla, to niewymagające, ale absolutnieprzepiękne trasy, które idealnie nadają się nawet na niedzielną wyprawę z całą rodziną.
Polskie góry: miejscowości, w których warto się zatrzymać
Decyzja w sprawie jesiennego urlopu podjęta. Kierunek wybrany - polskie góry. Miejscowości, które warto odwiedzić w tym czasie? Najlepsze miejsca w górach? Tych jest całkiem sporo. Ustrzyki Dolne, Solina czy Cisna - planując pobyt w Bieszczadach warto rozważyć te opcje. Sprawdzą się zarówno w przypadku tych, którzy planują aktywny wypoczynek, jak i nieco bardziej leniwe popołudnia. Jeśli celem Twojej wyprawy jest jednak urokliwy Beskid Sądecki, na mapie podróży warto zaznaczyć takie punkty jak Wierchomla, Muszyna czy zagłębie leczniczych wód - Krynica-Zdrój. Ta ostatnia gwarantuje także genialną bazę noclegową. Hotel Czarny Potok w Krynicy-Zdrój to miejsce, z którego nie będziesz chciał wyjeżdżać. Oaza spokoju położona nad górskim strumykiem, otoczona lasem, gwarantująca wspaniałe doznania nie tylko dla duszy, ale i ciała, to świetne miejsce na jesienne ładowanie akumulatorów i złapanie oddechu od miejskiej dżungli.
Sprawdź również: Urlop we wrześniu - poznaj najlepsze miejsce do odpoczynku