GÓRA PARKOWA
Góra Parkowa (742 m n.p.m.), szczyt w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju. Sześćdziesięciohektarowy Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, żółty szlak turystyczny, tor saneczkowy. Na Górę Parkową można wyjechać kolejką linowo-terenową wybudowaną w 1937 roku.
Na szczycie znajduje się:
- punkt widokowy,
- Rajskie Ślizgawki,
- zjeżdżalnia pontonowa,
- wyciąg narciarski przystosowany dla dzieci ‘Sun Kid’.
JAWORZYNA
Krynica-Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m.
Od wschodu, północy i zachodu miasto otaczają zalesione wzgórza:
- Krzyżowa 813m,
- Huzary 865m,
- Bradowiec 817m,
- Parkowa 714m,
- Jaworzyna Krynicka 1114m.
Są to wspaniałe tereny dla wędrowców oraz miłośników rowerów górskich.
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, w pobliżu Krynicy-Zdroju, najwyższy w Paśmie Jaworzyny i położony w jego wschodniej części. Stoki północne i wschodnie opadają do doliny Czarnego Potoku, natomiast południowo-zachodnie – ku Dolinie Szczawnicka. Występują tu lasy mieszane: bukowe, jodłowe, świerkowe, oraz jaskinie. Na wschodnim stoku znajduje się Kamień Diabelski.
Jaworzyna Krynicka posiada:
- kolej gondolową,
- 9 wyciągów narciarskich,
- kolej krzesełkową,
- 2 wyciągi szkoleniowe dla dzieci,
- 7 tras zjazdowych stale ratrakowanych.
Na szczyt Jaworzyny Krynickiej przenosi pasażerów najdłuższa i najnowocześniejsza Kolejka Gondolowa w Polsce. Dolna stacja kolejki znajduje się w Dolinie Czarnego Potoku. Długość trasy kolejki wynosi ok.2 km. Kolejka posiada 74 wagoniki o pojemności 6 os. Czas jazdy to ok.7 min.
GÓRA KRZYŻOWA
Krzyżowa lub Uzda (812 m) – szczyt wznoszący się ponad Krynicą. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego, w grzbiecie oddzielającym dolinę Kryniczanki od doliny Czarnego Potoku będącego jej dopływem. Grzbiet ten biegnie w południowo-wschodnim kierunku od Drabiakówki poprzez Przełęcz Krzyżową (ok. 770 m) i Krzyżową po Holicę (697 m). Szczyt jest miejscem na którym znajduje się duży Krzyż upamiętniający historyczne zdarzenie jakim była Konfederacja Barska.
Krzyżowa jest niemal całkowicie zalesiona. Bezleśna, zajęta przez zabudowania Krynicy jest tylko dolna część jej stoków nad Kryniczanką. Prowadzą przez nią 2 szlaki turystyczne, częściowo wspólnie, częściowo różnymi ścieżkami
Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Runek
szlak turystyczny żółty: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Kopciowa
HOLICA
Holica (697 m) –szczyt wznoszący się ponad Krynicą-Zdrojem. Znajduje się w zakończeniu południowo-wschodniego grzbietu Drabiakówki w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, w widłach Kryniczanki i uchodzącego do niej Czarnego Potoku. W większości Holica jest zalesiona, ale od północno-wschodniej strony na jej stokach wysoko, aż pod grzbiet podchodzą łąki i zabudowania Krynicy. W miejscu tym znajduje się m.in. cmentarz parafialny Krynicy Dolnej (część Krynicy-Zdroju) oraz cerkiew prawosławna.
Zboczami Holicy prowadzi szlak turystyczny:
szlak turystyczny czerwony odcinek: Krynica Dolna – Holica - Krzyżowa - Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka
BACÓWKA NAD WIERCHOMLĄ
Bacówka PTTK Nad Wierchomlą – schronisko turystyczne PTTK położone w Beskidzie Sądeckim, na bocznym grzbiecie pasma Jaworzyny Krynickiej pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Usytuowane jest na wysokości 895 m n.p.m., na rozległej polanie nad Wierchomlą, której stoki opadają do doliny Małej Wierchomlanki. Z polany rozciągają się widoki na pasmo Radziejowej i – przy dobrej widoczności – na Tatry.
W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Lembarczek, w którym objęto ochroną buczynę karpacką.
Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony– od schroniska na Jaworzynie Krynickiej przez Runek – 1.50 godz.
szlak turystyczny czerwony– od schroniska na Łabowskiej Hali przez Runek – 3 godz.
szlak turystyczny żółty– z Żegiestowa przez Pustą Wielką i Jaworzynkę – 5 godz.
szlak turystyczny niebieski – od przystanku PKS w Szczawniku przez Jaworzynkę –2.30 godz.
szlak rowerowy zielony – rowerowy z Wierchomli Wielkiej szosą, potem wschodnimi stokami Gaborówki, Lembarczka, obok Bacówki nad Wierchomlą, główną granią Pasma Jaworzyny (Runek – Łabowska Hala) do Maciejowej
Sprawdź: Krynica Zdrój co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje