Zwiedzanie cerkwi prawosławnej w Muszynce.
Dawna cerkiew greko - katolicka p.w. św. Jana Ewangelisty znajdująca się ma terenie gminy Krynica w miejscowości Muszynka na Szlaku Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim. Obecnie jest to kościół katolicki filiarny. Została wybudowana w roku 1689. Cerkiew była odnowiona w XVIII wieku. Podobnie jak pozostałe cerkwie na szlaku, wzniesiono ją w typie sakralnego budownictwa zachodnio - łemkowskiego.
Wyjazd na Słowacje przez Przełęcz Tylicką 683 m n.p.m.. Zjazd w dolinę rzeki Topli (zlewisko morza Czarnego).
Przejazd do Bardejówa, do miasta perełki, którego historyczne centrum zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.. Zwiedzanie centrum miasta (mury obronne, rynek, kościół Św. Idziego).
Najważniejszym zabytkiem rynku w Bardejowie (Bardejov) jest parafialny Kościół Św. Idziego, (Sv. Egidia), znajdujący się w jego północnej części.
Jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, w miejscu klasztoru cystersów. Świątynia otrzymała kształt wspaniałej trzynawowej bazyliki gotyckiej. Budowa kościoła została zakończona zasklepieniem głównej nawy w latach 1513 - 1518.
Architektura o prostych kształtach skrywa mnóstwo cennych szczegółów i dzieł artystycznych. W zespole 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, zbudowanych w latach 1460 – 1520, za najcenniejszy uważa się boczny ołtarz Narodzenia Pańskiego, powstały w otoczeniu krakowskiego warsztatu W. Stwosza.
Rzeźba Tronu Łaski na przedzie ołtarza Św. Barbary, wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy (Majster Pavol z Levoče), uważana jest za szczytowe osiągnięcie rzeźbiarskie na Słowacji.
W 2001 r. ojciec święty Jan Paweł II nadał kościołowi Św. Idziego tytuł bazyliki mniejszej.
Mury obronne Bardejowa – zespół murowanych obiektów obronnych, budowanych w wiekach XIV-XVI, składający się z murów obwodowych wzmocnionych basztami, obronnymi bramami oraz barbakanami i uzupełniony mokrą fosą, otaczający średniowieczne centrum miasta Bardejów w północno-wschodniej Słowacji.
Przejazd do Bardejowskich Kupeli. Spacer po uzdrowisku. Zwiedzanie Skansena budownictwa łękowskiego.
Słowackie uzdrowisko Bardejovské Kúpele: Kąpieli zażywała tu cesarzowa Sissi.
Skansen w uzdrowisku Bardejovské Kúpele został otwarty jako pierwsze muzeum architektury ludowej na Słowacji. Znajduje się w nim 24 obiektów mieszkaniowych, sakralnych, gospodarczych i techniczno-budowlanych, które reprezentują kulturę ludową i budownictwo słowackiej i rusinskiej grupy etnicznej, zamieszkującej region górnego Szariszu i tereny północnego Zemplina. Większość obiektów pochodzi z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku a typowo należą do budynków drewnianych karpackiego charakteru.
Przejazd przez wioski Słowackie, zamieszkałe przez Rusinów (łęków), na przełęcz Obručné / Obruczne.
Pewną ciekawostką jest to, że podążamy teraz grzbietem, po którym biegnie główny wododział europejski. Po prawej stronie mamy potoki spływające do Popradu, które przez Dunajec i Wisłę finalnie znajdują swoje ujście w Bałtyku, natomiast po lewej stronie mamy potoki, które zasilają Toplę, która z kolei poprzez Ondavę, Bodrog, Cisę i Dunaj zasila swoimi wodami Morze Czarne. Ten odcinek szlaku obfituje też w nieczęste, ale bardzo widokowe miejsca.
Zjazd do przejścia granicznego Leluchów, powrót do Krynicy przez Muszynę trasą widokową.